A bársonyvirág gondozása

bársonyvirág gondozása

Megjelenése

A bársonyvirág (Tagetes), bársonyka vagy hétköznapi nevén a büdöske rendkívül szép látványt hoz el kertünkbe, hiszen nyáron a sok zöld növény mellett a vörös- és aranyszínű virágjaival kiemelkednek a közegből. Hazánkban a 18. században terjedt el, s bár több, mint 50 faja létezik, itthon kettő terjedt el: a nagyvirágú bársonyvirág és a kisvirágú bársonyvirág.

A bársonyvirág (Tagetes) többféle néven elterjedt, ismerhetjük bársonykának vagy akár büdöskének is a számos neve mellett. Nyáron gyönyörű látványt nyújtanak az üdezöld dús leveleiből előbukkanó szép nagy vörös- és aranyszínű virágai. Több, mint 50 faja létezik, de hazánkban leginkább két faja terjedt el: a nagyvirágú bársonyvirág és a kisvirágú bársonyvirág. Magyarországon a 18. században kezdett elterjedni. Bár a szépsége sem mellékes, de a bársonyka remek társnövény is egyben, hiszen az illóolaja a közelben lévő káros gombákat, baktériumokat és a földben lévő férgeket is elpusztítja. Érdemes zöldségek, különösen a paradicsom, a hagymafélék és az uborka közelébe ültetni! Magassága 15-60 cm között változik, levelézete dús, zöldszínű és szeldelt.

Ültetésekor figyeljünk arra, hogy napos helyet válasszunk neki. A közelben ne legyenek nagyobb cserjék és fák, hiszen rendkívül szereti a napfényt és egyben jó szárazságtűrő is. Ha hűvös, árnyékos vagy nedves helyet találunk neki, akkor nem csak a szép virágzása marad el vagy csökken, hanem nagy eséllyel különböző betegségek is hamarabb támadják meg, többek között a lisztharmat megjelenésének az esélye is erősen megnő.

AJÁNLOTT:   A babérmeggy gondozása

Bársonyvirág szaporítása

Ha szaporítani szeretnénk, akkor ezt érdemes benti palántaneveléssel megtenni. Tavasz elején, márciusban érdemes elkezdeti a vetést. Szerves anyagokban gazdag, jó szerkezetű virágfölddel töltsünk meg egy cserepet, majd 1-2 cm mélységben szórjuk el a bársonyka magjait. Öntözzük meg és tegyük a lakásunk egyik melegebb helyére. A magok kicsírázása általában 2 héten belül megtörténik. Az 5 centiméter magas bársonyvirágokat már elkezdhetjük kiszoktatni: tegyük mindennap pár órára ki félárnyékos, szélvédett helyre, majd kb. 1 hét után már ki is ültethetjük a szabadföldbe egymástól kb 30 cm távolságra.

Természetesen a szabadföldbe közvetlenül is elültethetjük a magokat, de ezt legkorábban április végefelé tegyük meg. Tisztítsuk meg a virágágyast és 1-2 cm mélyre szórjuk el a magokat. A sorok között 20-30 centiméter távolságokat hagyjunk, hogy a megnőtt bársonykák között legyen hely. Ha túl közel ültetjük el őket, akkor a kifejlett virágok a megfelelő szellőzés hiányában gombabetegségeket kaphatnak el.

Gondozása

A bársonyka stapabíró, kártevőkkel szemben erősen ellenálló növény, így nem igényel nagyobb beavatkozásokat. Leggyakoribb betegsége a lisztharmat, kártevői pedig a takácsatkák és a levéltetvek.

A növényt ösztönözhetjük a bokrosodásra, ezáltal megakadályozhatjuk, hogy ritka levélzetű, magasra növő virágot kapjunk. Ezt úgy tehetjük meg, hogy az elszáradt részeket az ujjaink segítségével lecsípjük. Az elnyílt, barnásodó virágokat is érdemes eltávolítani, hiszen ezzel a további virágzását serkentjük.

Képek forrása: Flickr, készítője Carl Lewis, Flickr, készítője tacowitte