A babérmeggy gondozása

babérmeggy

A babérmeggy (Prunus laurocerasus) egy örökzöld cserje vagy kisfa, amelyet gyakran használnak sövényként. A növénynek sötétzöld, fényes levelei és fehér, fürtös és illatos virágai vannak, amelyekből piros, majd fekete bogyók fejlődnek. A sötétzöld levelei alul világosabbak, mint felül. A levelek hossza 6-12 cm, és hegyesre futnak ki. A levélszél gyakran kissé ívelt.

A növényt június végén metsszük meg, egyszer egy évben – lehetőleg kézi sövényvágóval, mert az elektromos vágók nem vágják el tisztán a nagy leveleket.

A babérmeggy eredetileg Kis-Ázsiából származik, és a Kaukázus és a Balkán területén is megtalálható. A növény lassan növekszik, és akár hét méter magasra is megnőhet, de a kerti változatok általában alacsonyabbak.

A babérmeggynek számos előnye van, mint sövénynövény: sűrű lombozata miatt jól takar, és a levelei egész évben zöldek maradnak, így télen is szép látványt nyújt. A növény ellenáll a szárazságnak és a fagyoknak, és nem igényel túl sok gondozást. A babérmeggynek azonban van egy hátránya is: a bogyói és a levelei mérgezőek, ezért nem szabad megenni őket, és óvatosan kell bánni velük.

Babérmeggy metszési tanácsok

Először válasszuk ki azokat a hajtásokat, amelyek túl hosszúak vagy túl magasak, és vágjuk le őket a kívánt méretre és magasságra. A visszavágott ágakat válasszuk úgy, hogy egészséges, zöld levélpárok maradjanak rajtuk. Ha a babérmeggy túl sűrű, ritkítsuk meg a belsejében lévő ágakat, hogy a levegő jól áramolhasson. Ezt úgy tehetjük meg, hogy a belső ágakat a talajtól egy vagy két levélszárnyig vágjuk le. Ha a babérmeggynek van elszáradt, beteg vagy sérült ága, azokat is vágjuk ki az egészséges ágak közelében, a talajtól egy vagy két levélszárnyig.

AJÁNLOTT:   Cserepes kála gondozása

Ha babérmeggy sövényt szeretnénk nevelni, akkor a fenti lépések után igyekezzünk a növénynek egyforma szélességet és magasságot adni. A babérmeggy szélessége kb. 60-90 cm, a magassága pedig 1,3-2,5 méter lehet, a fajtától függően.

Talajigénye és ültetése

A babérmeggyet laza talajba ültessük. A növényt cserépben vagy földlabdában árulják a kertészetekben. A növényt egész évben elültethetjük, de a legjobb időszak a tavasz vagy az ősz.

Ültetéskor vegyük figyelembe, hogy a gödör átmérője legyen kétszer akkora, mint a gyökérlabda. Óvatosan helyezzük el a növényt a gödörbe, és adjunk hozzá egy kis szerves trágyát a földhöz, mert a babérmeggy szereti a tápanyagokban gazdag talajt.

Ügyeljünk arra, hogy ültetéskor a növények között 80 cm-es távolságot hagyjunk, hogy a lombkoronájuk összenőhessen, ugyanakkor a növények jól fejlődhessenek. Az ültetésnél a talaj legyen nedves!

A babérmeggy átültetésére a kora tavasz vagy a nyár vége a legalkalmasabb időszak.

A babérmeggy jól alkalmazkodik a különböző talajtípusokhoz: szereti a humuszos és tápanyagban gazdag agyagtalajt, de a mérsékelten száraz, homokos talajban is megél.

Babérmeggy ápolása A babérmeggy nem igényel sok ápolást, ezért kezdő kertészeknek is jó választás! A babérmeggy sövényeknek érdemes évente március végén komposztot vagy műtrágyát adni.

Öntözni csak nyáron kell, a száraz napokon

Hogyan szaporítsuk a babérmeggyet?

A babérmeggyet a legjobb dugványozni, mert így hamarabb és biztosabban nőnek ki az új növények. A dugványokat a nyári metszés alkalmával vehetjük le, és vagy a földbe ültetjük, vagy vízben hagyjuk gyökeret ereszteni.

Milyen betegségek támadhatják meg?

A babérmeggy leggyakoribb betegsége egy gomba, amely sárga vagy barna foltokat hoz létre a leveleken, főleg a fiatalokon. A fertőzött részek kiszáradnak és leesnek, így a leveleken kerek lyukak maradnak. A gombát a boltokban kapható gombaölő szerekkel elpusztíthatjuk.

AJÁNLOTT:   Nem virágzik a kála

A túl sok öntözés is árthat a babérmeggynek, mert a levelei sárgulni és barnulni kezdenek, lyukak alakulnak ki rajtuk, és lisztharmat is megjelenhet. Ne locsoljuk túl a növényt.