Illatos bangita – részletes útmutató

illatos bangita

Ez az Ázsiában őshonos illatos évelő cserje a kertünk egyik ékköve lehet fényes, sötétzöld és ovális levelei közül előbukkanó több száz apró virágával. Az illatos bangita (Viburnum carlesii) kifejlett korában elérheti a 2 méteres magasságot és ehhez hasonló szélességet is. Fényes levelei 2-6 cm hosszúak és szélességei pedig 2-3 cm körül alakul. Levelei az ősz folyamán vörösre színeződnek.

Virágainak bimbói rózsaszínes, vöröses árnyalatúak és ápriliskor várhatjuk, hogy kinyílik a több száz apró, általában fehér vagy rózsaszín színű, gömb formába illeszkedő virágjai. Természetesen a nevének eleget téve ezek a virágok rendkívül jó illatot árasztanak. A virágok után pedig piros bogyói jelennek meg.

Gondozása és igénye

Gondozása a cserjékhez hasonlóan könnyű és egyszerű. Leginkább az ültetési helyére kell odafigyelnünk. Mivel szereti a napfényt, ezért ültessük világos, napos helyre, de azért arra figyeljünk, hogy a nap folyamán ne végig süsse a nap, hiszen akkor levelei megéghetnek. Öntözésére fiatal korában kell odafigyelnünk, később már csak a száraz időszakokban kell ezt megtennünk.

Ültetésére jó vízelvezetésű talajt válasszunk, ne legyen folyamatosan nedves a földje, mivel az gyökérrothadáshoz vezethet.

Kártevői

Levéltetvek károsíthatják, de a betegségekkel szemben erősen ellenálló. Érdemes azonban néha megmetszeni, ritkítani ágait, hogy jobban tudjon szellőzni, ezáltal a gombás megbetegedések is kisebb valószínűséggel fognak megjelenni.

Szaporítása

Az illatos bangita szaporítása leginkább dugványozással történik, a nyár folyamán. Ehhez az egyszerű módszerhez mindössze vágjunk le 4-6 cm hosszú hajtást a virágzás után, majd szedjük le az alsó leveleit. Tegyük homokos földbe, majd rendszeresen öntözzük és világos, napos helyre tegyük. Egy hónapon belül gyökereket hoz, s elültethetjük a szabadba.

Kép forrása: Flickr, Andrey Zharkikh

AJÁNLOTT:   Keskenylevelű angyalfüzér gondozása