Cserszömörce gondozása

cserszömörce gondozása

A cserszömörce (Cotinus coggygria) egy látványos lombhullató cserje, amelynek a levelei tavasztól-őszig változatos színekben ragyognak. A levelek oválisak, hosszú levélnyéllel rendelkeznek, és függően a fajtától, a szezon elején lila, arany vagy zöld színűek, majd később sárga, narancssárga és piros árnyalatokat öltenek.

A színes levelek mellett a virágai is csodálatosak: laza, rózsaszínű bugavirágzatai olyanok, mint a színes felhők, ezért kapta a füstfa, füstbokor elnevezést az angol nyelvterületen.

Szoliterként vagy sövényként is ültethetjük. A növény körülbelül 8 éves korára éri el a végleges magasságát, ami maximum 3-4 méter.

A cserszömörce gondozása

A cserszömörce nagyon fényigényes növény, de a vízigénye alacsony. A kifejlett példányok jól bírják a hosszú száraz időszakokat is, ezért olyan helyre is ültethetjük, ahol nincs árnyék.

Lazább szerkezetű és jó vízelvezetésű talajt kedvel, a pangó vizet nem viseli el. A kifejlett cserszömörcék nem igényelnek külön öntözést, elég nekik a csapadék. A fiatalabb növényeket hetente egyszer öntözzük meg.

A cserszömörce ültetése

A száraz, meleg környezetet jól tűri, ezért nyugodtan ültethetjük napos helyre is. Homokos vagy sziklás talajban is megél, ezért ezekre a területekre is alkalmas.

A cserszömörcék ültetési távolsága egymástól körülbelül 60-80 cm legyen.

A cserszömörce ültetésének a legjobb ideje a tavasz, de ősszel is megtehetjük. Ássunk egy gödröt, ami a gyökérzetnél háromszor szélesebb. Nem kell trágyázni a földjét, mert a trágya megégetheti a gyökereket és nem fontos számára a tápanyagban gazdag talaj. Az elején gyakran öntözzük meg.

AJÁNLOTT:   Keskenylevelű angyalfüzér gondozása

A cserszömörce metszése

A beteg vagy sérült ágakat folyamatosan vágjuk le a növényről.

Lassan növekszik, ezért elég évente egyszer metszeni. A metszés utáni évben nem virágzik, ezért ritkábban metszük.

A cserszömörce szaporítása

A cserszömörce szaporítása a legegyszerűbben és legbiztosabban dugványozással lehetséges. Vágjunk le egy körülbelül 20 cm hosszú félfás hajtást, és szedjük le a alsó leveleket.

Tegyük jó vízelvezetésű talajba, és öntözzük meg jól. Ha tudunk, párás környezetet biztosítsunk neki és gyakran öntözzük meg, a földje legyen állandóan nedves. 5-6 hét múlva ültethető a végleges helyére

Kép forrása: Flickr, készítője Acabashi (CC BY-SA 2.0 DEED)