A tőzeglegy (Bradysia) egy gyakori szobanövény kártevő, amely nagyon sok kárt okozhat és hamar elszaporodhat. A növények talajából jönnek elő, így könnyen bekerülhetnek a lakásba, ahol a virágokat támadják meg.
A tőzeglegyek kicsi, 3 mm-es, szúnyogszerű rovarok.
A kifejlett rovarok nem tesznek kárt a növényekben, de a petéikből kikelő lárvák megrágják a gyökereket és a szárakat, ami gátolja a növények fejlődését, vagy akár el is pusztíthatja őket. Egy nőstény tőzeglegy akár száz petét is lerakhat, amelyek 5 nap alatt kikelnek.
A tőzeglégy ellen
A tőzeglegyek a meleg és nedves környezetet kedvelik.
A lárvák a talaj felszínén élnek, ezért a locsolás előtt hagyjuk kiszáradni a virágföldet 2-4 centiméter mélyen. Így a legtöbb lárvát kiirthatjuk.
A kifejlett rovarok ellen használhatunk sárga ragacsos csapdákat, amelyekre ráragadnak, és nem tudnak tovább szaporodni.
Egy másik módszer, hogy tegyünk egy poharat almaecettel a növények mellé. Az almaecet vonzza a tőzeglegyeket, amelyek beleesnek a pohárba, és megfulladnak. A pohárra tegyünk fóliát, amelyen csak egy kis lyukat vágunk, hogy a rovarok be tudjanak repülni, de ne tudjanak kijönni.
A tőzeglegyek megelőzése
A tőzeglegyeket megelőzhetjük, ha a virágföldet hőkezeljük, mielőtt növényeket ültetünk bele. Ehhez tegyük a virágföldet egy tepsibe, és melegítsük 100 fokon egy órán át a sütőben. Így a földben lévő kártevők elpusztulnak. Ha téli időszakban szeretnénk ültetni, akkor tegyük ki a virágföldet a fagyra pár napra, ez is hatásos lehet.
Kép forrása: Flickr, készítője Judy Gallagher (CC BY 2.0 DEED)