Takácsatkák elleni védekezés

takácsatkák ellen

Mint sok más kártevő esetében, a takácsatkáknál is a hangsúly a megelőzésen van, hiszen nagyon könnyen és gyorsan el tud szaporodni és jelentős károkat okozhatnak. A levelek hátoldalán élnek és azokat szívogatják.

A takácsatkák (Tetranychus urticae) kifejlett egyedei körülbelül fél milliméter nagyságúak és nyolc lábuk van. Színüket tekintve sárgászöldek, barnásak vagy pirosak.

Sokféle táplálékfélét fogyasztanak, polifág fajok. Lágy és fás szárú növényeken egyaránt megtaláljuk, így mind a zöldségféléket, a gyümölcsféléket és a dísznövényeket is károsítják. Rövid idő alatt elszaporodik és a megtámadott levelek párolgása megnövekedik, fotoszintézise idővel teljesen megszűnik.

A takácsatkák száraz, meleg körülmények között rendkívül gyorsan szaporodik, ennek megfelelően júliusban, augusztusban található meg a legnagyobb egyedszámban. Évente akár 8-10 generációja is kifejlődhet. A felismerés általában már a tünetek megjelenésével történik, hiszen az apró kártevőket a növényen megjelenő elszíneződések nélkül nehéz észrevenni.

A fertőzés első jelei a levelek felszínén található ezüstös, sárga pöttyök. Ezekután a leveleken sárgák vagy barnák lesznek és le is hullanak. A levelek fonákán pókhálóhoz hasonló képződmények találhatók meg.

Védekezés a takácsatkák ellen, megelőzés

A meleg és a száraz körülmények között szaporodik leginkább, ezért, ha először vegyszermentesen próbálunk védekezni ellenük, töröljük át a leveleket nedves ruhával, majd később spricceljük le a levelek hátoldalát naponta többször. Használhatunk szappanos vizet is. Ezzel a páratartalmat növeljük, amelyeket a takácsatkák nem tűrnek.

Amennyiben az atkák több hét múlva sem tűnnek el, használhatunk atkaölő szereket is. Ezek alkalmazása kültéren történjen. A levelek fonáki oldalát permetezzük erősebben.

Kép forrása: Flickr, készítője Gilles San Martin (CC BY-SA 2.0 DEED)

Ajánlott cikkek