Keskenylevelű angyalfüzér gondozása

keskenylevelű angyalfüzér

A keskenylevelű angyalfüzér (Angelonia Angustifolia) egy Dél-Amerikából származó fügefűféle dísznövény, amelyet nálunk csak egynyári virágként tartanak, mert nem bírja a fagyot. A növény imádja a napot, és ha megfelelően gondozzuk, egész nyáron virágzik.

A virágok kétajkúak, mint a tátika, és gyümölcsös illatuk van, ami különösen az esti órákban érezhető. A virágok színe kék, mályva, lila, rózsaszín, fehér árnyalatú lehet. A növény sokkal tovább virágzik, mint a legtöbb egynyári. Főleg balkonládákban és függőkosarakban ültetik. A növény magassága 50 cm is lehet, de vannak törpe fajták is. A magasabb fajták vágott virágként is mutatósak. A növény bokrosodik, levelei keskenyek, sötétzöldek, lándzsásak. Ha megmetszük, akkor tovább virágzik őszig. A növény legszebben a hosszú, meleg nyarakon fejlődik és virágzik.

Ültetése

A növényt napos helyre ültessük, és hagyjunk legalább 40 cm távolságot a többi növénytől.

Ha más növényekkel együtt ültetjük, akár balkonládákban, akár díszkertekben, akkor válasszunk olyan növényeket, amelyek jól illenek hozzá. Például a muskátli jó társa lehet, akár álló, akár függő fajtáról legyen szó. Az ágyásban a levendula, a fokföldi százszorszép és a mediterrán fűszernövények is harmonizálnak vele.

Igénye

A növény laza, humuszos és tápanyagban gazdag virágföldet szeret. Vízigénye közepes, a rövid szárazságot elviseli. Jobb, ha alulról öntözzük, és csak akkor, ha a talaj felső rétege már kiszáradt. Ne öntözzük túl, mert a gyökerek elrohadhatnak.

Szaporítása

A keskenylevelű angyalfüzér magvetéssel is szaporítható. Ezt tavasszal kell elkezdeni, de mivel a növény fagyérzékeny, ezért zárt helyen, napos üvegházban vagy télikertben kell csinálni, és csak akkor vihetjük ki a szabadba, ha már nincs fagyveszély.

Ha szabadföldbe akarjuk vetni a magokat, akkor ezt is csak a fagy elmúlta után, áprilisban vagy májusban tegyük, és tartsuk nedvesen a talajt. A magok 14-21 nap alatt csíráznak ki, és 8-10 hét múlva ültessük szét őket, úgy hogy legalább 6 órát kapjanak a naptól. Ez fontos, hogy erős és bőséges virágokat neveljenek.

Teleltetése

A növény nagyon fagyérzékeny, ezért nálunk csak egynyári növényként tarthatjuk. Megpróbálhatjuk átteleltetni, ha ősszel átültetjük egy laza, vízáteresztő földdel teli cserépbe, és száraz helyre visszük be, mint a leandert.

A növénynek világos helyre van szüksége, ahol 5°C és 12°C között van a hőmérséklet. Ne legyen túl meleg vagy túl hideg. Vágjuk vissza a növényt a talaj közelében, és alulról öntözzük, ha a földje kiszárad.

Tavasszal ültessük át, és fokozatosan szoktassuk hozzá a melegebb hőmérséklethez és a napfényhez. Május közepétől vihetjük ki a növényt, ha már nincs fagy.

Kártevői

A keskenylevelű angyalfüzérnek nincs sok betegsége, így egész évben élvezhetjük a színes, illatos virágait.

A leggyakoribb kártevője a levéltetű, amely károsíthatja a növényt. Ezért érdemes néha szappanos vízzel lemosni a leveleket. Vagy ültethetünk mellé büdöskét, ami elriasztja a kártevőket.

Ha nem metszük a növényt, akkor a szürkepenész támadhatja meg, ezért vágjuk vissza rendszeresen, és ne locsoljuk a levelekre a vizet.

Kép forrása: Flickr, készítője Tatters ✾ (CC BY-SA 2.0 DEED)

Ajánlott cikkek