A selyemakác gondozása

A selyemakác, vagy más néven perzsa selyemfa (Albizia julibrissin), népszerű lombhullató díszfa, amelyet lenyűgöző rózsaszín virágai és elegáns, szellős levelei miatt kedvelnek. Nem véletlen, hogy hazánkban gyakran szoliter növényként ültetik, mivel könnyedén a kert ékességévé válhat. Ez a lenyűgöző fa Kelet- és Dél-Ázsiából származik, és több mint 100 faja létezik.

Közepes méretű, eléri a 6-10 méteres magasságot, lombkoronája pedig széles, ernyős alakú. Szabadföldben évente akár másfél métert is képes növekedni.

Pamacsszerű rózsaszín virágai júniustól szeptemberig több hullámban nyílnak. Sötétzöld levelei ősszel sárgásbarnára váltanak, és esténként összezáródnak. Mivel levelei szellősek és nem adnak sűrű árnyékot, érdemes alá félárnyékot kedvelő növényeket ültetni.

Termése körülbelül 15 cm hosszú, zöldből barnává érik, ahogy a magok beérnek.

A selyemakác gondozása

A selyemakác könnyen gondozható, így kiváló választás a kezdő kertészek számára is.

Ez a fa nemcsak a tápanyagban gazdag talajban él meg, hanem a kevésbé termékeny környezetben is, köszönhetően gyökerein élő nitrogénkötő baktériumoknak. Mivel a selyemakác fényigényes növény, olyan helyre kell ültetni, ahol bőségesen éri a napfény.

Fiatal korban a selyemakác fagyérzékeny és nagy vízigényű. A hideg ellen az első években mindenképp védjük, például lehullott levelekkel takarva. Kezdetben rendszeresen és bőségesen öntözzük.

Nem kell aggódni, ha az első 3-4 évben nem virágzik, mert ez a faj természetes tulajdonsága.

A selyemakácot megtámadhatják a levélbolhák, amelyek apró, 2-3 mm-es rovarok. Ezek a kártevők a növény nedveit szívogatják, főleg a levelek fonákján jelennek meg, és a levelek elsárgulhatnak és lehullhatnak. Amint észleljük jelenlétüket, rovarölő szerrel, például Mospilannal, védekezzünk ellenük.

A selyemakác ültetése

Válasszunk egy napos, déli fekvésű, védett helyet a selyemakác ültetéséhez. Ássunk egy gödröt, amely kétszer-háromszor nagyobb, mint a növény konténerje. A gödör aljára szórjunk egy kevés szerves trágyát, majd fedjük be egy réteg földdel vagy homokkal, hogy a gyökerek ne érintkezzenek közvetlenül a trágyával. Helyezzük bele az előzőleg jól megöntözött növényt, és ültessük el az eredeti mélységéig.

A selyemakác szaporítása

A selyemakácot sikeresen szaporíthatjuk magról, a vetés ideális időpontja tavasszal van.

A késő ősszel érő magokat száraz helyen tároljuk a vetésig. Vetés előtt a kemény magokat enyhén dörzsöljük meg vagy forrázzuk le, hogy megrepedjenek, így könnyebben kicsíráznak.

Az újonnan kikelt selyemakácokat kezdetben rendszeresen és bőségesen öntözzük, valamint óvjuk őket a fagyoktól.

Képek forrásai: Flickr, készítője NatureServe / Flickr, készítője Plant Image Library

Ajánlott cikkek