A bohócvirág (Mimulus) egy Észak-Amerika nyugati vidékeiről származó, élénk színű virág, amely nem bírja a hideget, ezért nálunk csak egy szezonig él. A Mimulus név a bohóc vagy a színész szóból ered, mert a virágok olyanok, mint a bohócok arcfestése.
Közepes méretű, magassága 20-30 centiméter. Bokros növekedésű, kúszó tövű virág. Zöldes színű levelei húsosak és fogasak. Virágai öt szirmúak, tölcsér alakúak, melyek nyáron és ősszel nyílnak. A virágok színe nagyon sokféle lehet, például sárga, rózsaszín, fehér, piros vagy narancs. A majomvirágnak is nevezett virág egyik különlegessége, hogy szirmait különböző színű és nagyságú foltok és pettyek is díszítik.
A bohócvirág gondozása
A növénynek nem tesz jót a tűző nap, ezért keressünk neki félárnyékos helyet, ahol jól érzi magát és megfelelően tud fejlődni.
Az öntözésre nagyon oda kell figyelni, mert a természetes élőhelye nedves, tóparti terület. A földjét mindig tartsuk nedvesen, mert ha kiszárad, akkor nem fog virágozni, és könnyebben megbetegszik vagy károsodik.
Ültetéshez használjunk jó vízelvezetésű, tápláló és laza talajt.
A virágokat rendszeresen szedjük le, ha elhervadtak, hogy újabbakat hozzon a növény.
A bohócvirág szaporítása
A bohócvirág könnyen szaporítható magvetéssel is, ehhez a magokat vessük el cserepekbe, majd helyezzük el meleg, 20-25 fokos szobába. Fontos, hogy ne takarjuk le őket földdel, mert a magok kicsírázáshoz sok fényre van szükség. Bőven, de óvatosan locsoljuk őket már a kezdetektől.
A magokat fóliával vagy üveglappal borítsuk be, hogy párás legyen a levegő körülöttük, de ne felejtsük el rendszeresen szellőztetni őket.
Ha már nincsenek fagyok, akkor szoktassuk hozzá a kinti körülményekhez a már pár centis növényeket. Ezt úgy tehetjük meg, hogy napközben kivisszük őket a szabadba, majd este behozzuk a lakásba. Ezt a folyamatot pár hétig ismételjük.
Tipp: A bohócvirág egynyári növénynek számít nálunk, de megpróbálhatjuk átteleltetni is. Ilyenkor tegyük őket 10-15 fokos, világos helyre a tél alatt.